Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków
Strona główna Aktualności Zarząd Koła Członkowie Koła Koncerty Organowe Wakacje z Nutkami W-M Festiwal Fletowy Saloniki muzyczne Poranki muzyczne Linki

© Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków - Oddział Olsztyn

SALONY I SALONIKI MUZYCZNE

BENEFISY W OLSZTYNIE

Od roku 2002 olsztyńskie Koło SPAM organizuje, przy współpracy Miejskiego Ośrodka Kultury i Państwowej Szkoły Muzycznej, specjalny cykl pt."Salonik Muzyczny", wzorowany nieco na słynnych "schubertiadach" z XIX w. Głównym założeniem było stworzenie formy prezentacji uczniów razem z ich pedagogami, ale w innej formie, niż typowe szkolne popisy czy audycje, by poczuć się bardziej odświętnie - dla samej muzyki, ale i dla spotkania ze sobą w pięknej scenerii. Proponowane tematy to swego rodzaju myśli przewodnie ("Miniaturki ze srebrnej rurki", "Zimowe igraszki z kanonem", "Karnawał wenecki... i nie tylko" etc.), ale zarazem symbol otwartego podejścia do sztuki plus delikatna inspiracja do kontynuacji podobnych imprez w ramach własnego domowego muzykowania, według sprawdzonych wzorców...

Co pewien czas odbywają się też "Salony Muzyczne", w których tym razem profesjonaliści przedstawiają w podobnej konwencji swoje propozycje artystyczne - tu podkreślmy, zawsze niebanalnie uzupełniające rutynowe pozycje sezonu koncertowego!

Pretekstem do zorganizowania 13 grudnia 2009 specjalnego "Salonu" z benefisami w tle stały się liczne ostatnio rocznice artystyczne Koleżanek/ Kolegów, jak i przyznane im przez władze miejskie, wojewódzkie bądź Stowarzyszenie nagrody i odznaczenia za zasługi w krzewieniu muzycznej kultury, na polu artystycznym i w edukacji. Choć są to artyści znani ze swoich "sztandarowych" imprez, tym razem zaskoczyli swoją publiczność nieco innym podejściem do muzyki, zainteresowaniami czy muzycznymi koneksjami. Na ekranie widzieliśmy też ich prywatne zdjęcia sprzed lat...

"Benefisowy Salon Muzyczny" był więc ich świętem, ale też i ukłonem w stronę melomanów i przyjaciół; były oczywiście odznaczenia, gratulacje i wizyta delegacji ZG SPAM (p. Antoni Wicherek - Przewodniczący i p. Antoni Wroński - vice przewodniczący), ale nade wszystko był poruszający artystycznie i, zwłaszcza dla młodszych słuchaczy, wielce pouczający!

W koncercie, oprócz większości benficjentów, wystąpili też: pianista Marcin Kucharzewski, orkiestra smyczkowa "Absolwent" pod dyrekcją D. Obijalskiej (złożona z absolwentów olsztyńskiej PSM, ale obecnie niepracujących czynnie w zawodzie) oraz Teatrzyk Piosenki Satyrycznej "Czyści jak łza". Repertuar był przekrojowy i mógł zadowolić naprawdę wielu melomanów: utwory od Couperina, Bacha i Haendla aż po Brubecka, Piazzollę i Gershwina. W rolę konferansjerów wcielili się Anna Jundziłł i Tadeusz Niedźwiedź - przewodniczący Kołu SPAM w Olsztynie, obecnie i poprzednio.


Nasi Beneficjenci:

- Artur Milian (skrzypce) - 35 lat pracy artystycznej

- Simona Kassak-Hajny (flet) - 30 lat

- Zbigniew Ostrowski (akordeon) - 25 lat

Odznaka "Zasłużony dla Kultury Polskiej"

- Lucyna Żołnierek (fortepian) - 25 lat

- Jarosław Ciecierski (organy, klawesyn) - 25 lat

Nagroda Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego

- Jolanta Sołowiej (śpiew solowy) - 20 lat

Odznaka "Zasłużony dla Kultury Polskiej"

- Dorota Obijalska (skrzypce) - 25 lat

Odznaka honorowa "Za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego"


Złote odznaki SPAM otrzymali:

- Irena Bogucka

- Włodzimierz Jarmołowicz

- Dorota Obijalska

- Zbigniew Ostrowski

- Artur Milian

- Lucyna Żołnierek


- Anna Jundziłł (flet) - Odznaka honorowa SPAM "Za Zasługi dla Muzyki Polskiej"

Impreza pokazała nie tylko różne pola naszej muzycznej działalności, ale przypomniała, że i w trudnych czasach, niejako na przełomie dziejów Polski, są ludzie, którzy wnieśli w lokalną (i nie tylko!) kulturę swój talent, osobowość oraz zaangażowanie, co zaowocowało m.in. szeregiem wartościowych festiwali oraz bogatą listą świetnych muzycznych wychowanków. Podsumowania i nagrody jubileuszowe czy okolicznościowe traktujemy zresztą jako "miły przystanek na drodze" i mamy nadzieję na kolejne projekty artystyczne, przy wsparciu m.in. lokalnego Samorządu.

Benefisowemu Salonowi Muzycznemu towarzyszył specjalny poczęstunek, w zorganizowaniu którego pomógł Miejski Ośrodek Kultury, "Społem" PSS w Olsztynie oraz Kawiarnia Moja.